سخن روز :
جمعه 10 مهر 1394 / 21:55|کد خبر : 389|گروه : دانشگاهی

تحصیل 700 دانشجوي كامياراني در زیر زمین

تحصیل 700 دانشجوي كامياراني در زیر زمین

دانشگاه پیام نور کامیاران در حال حاضر با 700دانشجو در 6 رشته تحصیلی در زیر زمین اداره ی راه و شهرسازی این شهرستان که بیش از چهل سال قدمت دارد و به دور از بافت اصلی شهر در حال فعالیت است.

به گزارش کُرددانش ؛ در محوطه دانشگاه پیام نور کامیاران نه خبری از نیمکت برای نشستن هست و نه گل و گیاهی برای زیبایی، داخل که بروید به سختی کلاسها را از اتاق اساتید و رییس دانشگاه تشخیص میدهید. در هیچ کلاسی خبر از تجهیزات الکترونیکی و یا حتی صندلی های مناسب دانشجویی نیست و در لحظه اول از خود می پرسید که آیا چنین جایگاهی در خور و شایسته یک دانشگاه و دانشجو است؟.
در رقابت ها و مسابقات ورزشی دانشگاههای پیام نور کشوری و استانی هیچ گاه دانشجویی از کامیاران شرکت نمی کند و این به نبود فضای ورزشی خاص دانشجویان در این دانشگاه بر می گردد.
اگر چه دانشگاه پیام‌نور کامیاران امکان ادامه تحصیل بسیاری از جوانان را در شهرستان خودشان فراهم کرده است، اما جاماندن توسعه کیفی از قدم‌های سریع گسترش کمی دانشگاه منجر به بروز مشکلات و انتقاداتی در دانشجویان این دانشگاه شده است که طرح این مشکلات و دغدغه‌ها به معنای نادیده گرفتن تلاش و خدمات مسئولان این دانشگاه نیست.
هرچند با وجود اصرار زیاد مسئولین دانشگاه حاضر به مصاحبه با خبرنگاران رسانه ها در این شهر نشدند ،اما خبرنگار کردپرس در گفت‌ و گویی با جمعی از دانشجویان پیام‌نورکامیاران، به بررسی اولویت‌ها و مشکلات این دانشگاه از منظر دانشجویان پرداخته است.
در این گفتگو یک دانشجوی مقطع کارشناسی علوم اجتماعی این دانشگاه با اعلام رضایت نسبی از تسلط علمی و تلاش تحسین بر انگیز اساتید این دانشگاه در پاسخگویی به سوالات دانشجویان، نبود امکانات و فضای آموزشی مناسب را عمده ترین مشکل این دانشگاه می داند و تصریح می‌کند: دانشجویان سایر رشته‌ها نیازمند کلاس و آزمایشگاه هستند، و در واقع دانشگاه پیام نور تا زمانی که امکانات مناسب را فراهم نکرده است، نمی تواند چشم به راه آینده خوب و روشن در این دانشگاه باشد و کیفیت آموزش در این دانشگاه بسیار کم رنگ تر از حال خواهد شد.
دانشجوی دیگری نسبت به کمیاب بودن کتب دانشگاه پیام نور و کمبود فضای آموزشی دانشگاه و همچنین کمبود اعضای هیئت علمی انتقاد کرد و گفت: با توجه به هزینه‌هایی که دانشجویان هر ترم پرداخت می‌کنند، انتظار بی‌جایی نیست که به این درخواست‌ها رسیدگی شود.
دانشجوی دیگری در رشته زبان انگلیسی با انتقاد نسبت به قدیمی بودن متون برخی کتب دانشگاه پیام نور، بیان می‌کند: این مساله تا حدیست که اساتیدی که برای رفع اشکال در کلاس‌ها حضور می‌یابند به جای آن مباحث کتاب‌ها، مطالب دیگری را تدریس می‌کنند. در این میان اگر چه بحث مطرح شده از سوی استاد مهمتر است، اما به هر حال دانشجویان باید هنگام امتحان به این کتاب‌ها استناد کنند. تقریبا برای هیچ یک از کتب انگلیسی منابع زبانشناسی شامل زبان تخصصی، نحو، معنی شناسی و ساخت واژه که کتب آنها به زبان انگلیسی است، محتوا تعریف نشده است.
وی با بیان اینکه کمبود فضای آموزشی دانشگاه مهمترین مشکل این واحد است، گفت:  در حال حاضر این دانشگاه دارای 3 کلاس درسی فعال است، ولی از نظر نماسازی، ظاهری مطلوب ندارد، ما در این دانشگاه سرویس بهداشتی مطلوب، کتابخانه، نماز خانه وخیلی امکانات ابتدایی دیگر که در هر مدرسه ابتدایی یافت می شود را نداریم.
شایان ذکر است که دانشگاه پیام‌نور در کشور با هدف ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه در سال 1367 با جمعیت دانشجویی حدود 5000 نفر فعالیت خود را آغاز کرد و امروز با گذشت دو دهه، شمار دانشجویان این دانشگاه به بیش از یک میلیون و 200 هزار دانشجو افزایش یافته است، دانشجویانی که هم‌اکنون در 520 مرکز و واحد مشغول به تحصیل هستند.
کارشناسان این مرکز آموزش عالی که در تعیین مسیر رشد و ترقی جوانان و ارتقاء سطح فرهنگ عمومی از اهمیت ویژه ای برخوردارند بر این باورند که در شهرهای کوچک و خصوصا کامیاران که تنها همین یک مرکز آموزش عالی را دارد برای جبران خلاء های آموزشی و فرهنگی تلاش مضاعف محسوس است.
این صاحبنظران عقیده دارند که باید علوم و فناوری جهت دار باشد و برنامه ریزی لازم در این زمینه صورت گیرد. این چیزی است که ما در دانشگاه پیام نور واحد کامیاران خلافش را مشاهده می کنیم.
نکته مثبت دانشگاه پیام نور در بحث کلان این است که این دانشگاه یک دانشگاه مدرن و یک فرصت و پاسخ به نیاز امروز جامعه است که باید با استفاده از عدالت در بهره گیری از منابع در سراسر کشور و آزمون برابر و مشترک کشوری بیانگر وحدت رویه در اجرای عدالت آموزشی باشد.
 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشگاه پیام نور کامیارانکرددانشبی امکاناتی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.