سخن روز :
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 / 08:37|کد خبر : 3866|گروه : دانشگاهی

تحلیلی بر وضعیت تالاب زریبار

تحلیلی بر وضعیت تالاب زریبار

به همت انجمن علمی محیط زیست دانشگاه پیام نور سنندج نشست تحلیلی بر وضعیت تالاب زریبار برگزار شد.

به گزارش کرددانش،نبی احسنی در نشست تحلیل وضعیت تالاب زریبار که با همت انجمن علمی محیط زیست استان کردستان در محل سالن همایش دانشگاه پیام نور سنندج برگزار شد،  اظهار کرد: در مدیریت اکوسیستمی،  مردم و حیات آنها در مرکز تصمیم گیری مدیریت و حفاظت قرار می گیرند و با همین رویکرد تفاوت عمده ای با روش های سنتی حفاظت دارد.

 

رئیس اداره آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست استان کردستان به چشم انداز 10 سال آینده تالاب زریبار اشاره کرد و افزود: در 10 سال آینده زریبار دارای اکوسیستم احیا شده و پایدار از جمله تنوع زیستی غنی، منابع طبیعی زیبا، آب سالم و کافی خواهد بود.

 

وی به خدمات و کارکردهای تالاب زریبار اشاره کرد و گفت: ذخیره کربن، تنوع زیستی، کنترل سیلاب و خشکسالی، تامین آب و غذا از جمله آن خدماتی است که این تالاب به مردم و محیط زیست ارایه می دهد.

 

در ادامه این نشست مدرس رشته محیط زیست دانشگاه پیام نور سنندج اظهار داشت: تالاب زریبار دارای 116 گونه پرندگان است که این تعداد شامل 39 خانواده، 30گونه وابسته به زیستگاه آب، 26 گونه وابسته به جنگل و درخت زار است. 

سروه حسینی به عوامل تهدید کننده تالاب زریبار اشاره کرد و گفت: شوینده های خانگی که میزان فسفر بالایی دارند، بهره برداری غیر اصولی دام پروری از پوشش گیاهی و مرتع حوزه تالاب زریبار، سموم دفع آفات در حوزه دریاچه، احداث سد خالی دایک در جنوب دریاچه و عوامل متعدد دیگری برای این تالاب زیبا تهدید کننده است.

 

وی به نحوه استفاده از تالاب زریبار اشاره کرد وتصریح کرد: گردشگری، شیلات و پرورش ماهی، فعالیت های ورزشی و قایقرانی، تنوع زیستی، زنبورداری و درخیلی از عرصه های دیگر از این دریاچه  طبیعی می توان استفاده های متفاوتی کرد.

 

در پایان این مراسم کارشناس و مدرس اقلیم شناس دانشگاه پیام نور سنندج اظهار کرد: دریاچه زریبار از مراکز گردشگری مهم ایران است که در این راستا ضرورت دارد همه در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

 

کاوه محمد پور خاطرنشان کرد: جلوگیری از فاضلاب های خانگی و کشاورزی بر دریاچه زریبار که بیشترین منبع آلودگی است در حفظ و نگهداری این طبیعت زیبای کردستان نقش قابل توجهی دارد.

 

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

زریبارتحلیلداشنگاه پیام نور سنندجکردستانتالاب زریبارمحیط زیستد نشست تحلیلی

نظرات کاربران :

کریمی [دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 | 08:53] پاسخ

چقدر همایش تشریفاتی برگزار می کنید و فقط از خودتون پذیرایی می کنید؟ اگه دلسوز تالاب زریبار هستید بیاید کنار تالاب تو نیزار جلسه بزارید و از نزدیک ببینید داره چه اتفاقی می افته، همایش الکی به این درد می خوره که قدرت سخنرانی مسئول رو بالا ببره

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.