سخن روز :
یکشنبه 22 اسفند 1395 / 13:51|کد خبر : 3579|گروه : دانشگاهی

همایش تخصصی نگاهی به تاریخ ادبیات هەورامی در دانشگاه پیام نور مریوان

همایش تخصصی نگاهی به تاریخ ادبیات هەورامی در دانشگاه پیام نور مریوان

همایش تخصصی نگاهی به تاریخ ادبیات هەورامی در دانشگاه پیام نور مریوان برگزار شد.

به گزارش کرددانش،همایش تخصصی نگاهی به تاریخ ادبیات هەورامی با محورهای تاریخ ادبیات هەورامی بایدها و نبایدها؛ سرآغاز پیدایش ادبیات هەورامی؛ زبان ادبی هەورامی در گذر تاریخ؛ یارسان و ادبیات هەورامی؛ گسترەی ادبیات هەورامی در ایران زمین؛ شاهنامەهای هەورامی در گذر زمان؛ ادبیات حماسی هەورامی؛ تاثیر ادبیات هەورامی در هویت بخشی هەورامی؛ بررسی جامعە شناسی ادبیات هەورامی؛ عرفان در ادبیات هەورامی با حضوراساتید، دانشجویان، صاحب نظران و نویسندگان استان های کردستان، کرمانشاه و هم­چنین مهمانانی از اقلیم کردستان عراق در سالن آمفی تئاتر دانشگاه پیام نور مرکز مریوان برگزار شد.

 اسکندر مرادی رییس دانشگاه پیام نور استان کردستان، ضمن ضرورت اهمیت برگزاری این همایشها در سطح استان، اظهار داشت این نشست تحقیقی گامی ارزنده در راستای پژوهش و واکاوی فرهنگ دیرینه و گرانسنگ ایران زمین و بررسی علمی ریشه های این فرهنگ غنی در گوشه ای از میهن عزیزمان ایران یعنی فرهنگ و ادبیات اورامانات است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و معرفی استان کردستان به عنوان استان فرهنگی توسط معظم له خاطر نشان کرد: توجه به مباحث فرهنگی و اعتقادی در فضاهای دانشگاهی و نشر هرچه بیشتر معنویات در بین دانشجویان می‌تواند نقش بسزایی در مصون‌سازی آنان در برابر هجمه‌ها و توطئه‌های دشمنان ایفا کند و دانشگاه پیام نور استانکردستان نیز به دلیل جمعیت ده‌ها هزار نفری دانشجویان خود از جایگاه ویژه‌ای در این خصوص برخوردار است.

مرادی با تأکید بر این موضوع که دانشگاه‌ها به عنوان مراکز اصلی تولید فکر و اندیشه از جایگاه ویژه‌ای در ارتقای شاخص‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصادی برخوردار هستند. افزود: دانشگاه‌ها می بایست بیش از پیش با بهره‌مندی از نظرات نخبگان دانشگاهی در عرصه‌های آگاهی رسانی و آشنایی اقشار مردم بخصوص نسل جوان جامعه با ریشه های فرهنگی و اعتقادی خود گام بردارند.

رئیس دانشگاه پیام نور استان کردستان با اشاره به ظرفیت های دانشگاه پیام نور استان کردستان با 9 مرکز و واحد تابعه گفت: توجه به مباحث فرهنگی و اعتقادی و ارتقای شاخص‌های اخلاقی در بین دانشجویان، کارکنان و اساتید همواره از اولویت‌های این دانشگاه بوده و در این راستا این دانشگاه گام‌های مؤثری و منسجمی را برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و علمی دانشجویان خویش برداشته و امیدواریم مرکز مریوان همواره در این راستا پیشرو باشد.

وی افزود: امید است اعضای هیئت علمی و دانشجویان ساعی دانشگاه پیام نور کردستان با تلاشی مضاعف در بالندگی و شکوفایی علمی، فرهنگی و اجتماعی استان نقش بسزایی را ایفا کنند.

ایشان با اشاره به برگزاری همایش و سمینارهای متعدد در این زمینه در سایر مراکز و واحدهای پیام نور استان خاطر نشان نمود: تا جایی که توانسته ایم این موقعیت را فراهم کرده ایم که دانشجویان با برگزاری اینگونه همایش ها و برگزاری کلاس های آموزش دستور زبان کردی بیشتر با فرهنگ و ادبیات منطقه کردستان آشنا شوند و بتوانند به شیوه ای آکادمیک و با روش و متدهای علمی زبان شناسی هر چه بهتر و بیشتر زبان کردی و لهجه های آن را یاد بگیرند.

در ادامه مراسم مقالات مربوط به حوزه­های مختلف این همایش توسط مهمانان قرائت شد. همچنین نمایشگاه کوچکی از کتابهای ترجمه شده از زبان فارسی به زبان هەورامی توسط دانشجویان برپا شد.

گفتنی است عمادالدین دولتشاهی در کتاب کوههای ناشناخته اوستا چنین آورده است: که اورامی ها که اهورائی نامیده می شدند رفته رفته نام اهورائی به اورامی مبدل گردیده است.

لازم به یادآوری است اعتقادات مردم هه ورامان پیش از ورود اسلام به این منطقه برگرفته از تعالیم زردشت پیامبر بوده است. تلاش زردشت به منظور اشاعه پرستش اهورامزدا-اهور به معنی سرور و مزدا به معنی خرد و فرزانگی، پروردگار یکتا و قادر و توانا بود.

البته برخی محققان آورده اند که در کتاب اوستای زردتشت هور به معنای خورشید است و هورامان یعنی جایگاه خورشید، همچنین هورامان از دو واژه هورا به معنی اهورامزدا و مان به معنی خانه و سرزمین ترکیب یافته و معنای آن سرزمین اهورا مزداست.

زبان و ادبیات هورامی، دارای قدمتی کهن است و تقریباً سه هزار سال پیش از میلاد مسیح مردمان بیشتر این سرزمین به آن تکلم می نموده اند که به مرور شعبه شعبه شده و تغییراتی کلی پیدا کرده است.

در زبان هورامی افعال و قواعدی وجود دارد که نسبت به سایر زبانها امتیاز محسوب می شود، بطور مثال برای زن و مرد و یا بطور کلی برای نر و ماده قواعدی متفاوت است که در زبانهای دیگر آریایی مانند فارسی و کردی وجود ندارد و به عبارتی می توان گفت زبان هه ورامی زبان مهربانی، راز و نیاز و عشق و معنویت است و این منطقه و فرهنگ دارای تاریخی کهن و ارزشمند، ادبیاتی ثروتمند و ویژه و دارای علما، مفاخر و ادبای بزرگی بوده و هست.

 

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

همایشتخصصیتاریخادبیات اوراماندانشگاه پیام نور مریوان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.