سخن روز :
یکشنبه 21 آذر 1395 / 09:26|کد خبر : 2881|گروه : دانشگاهی

تاثیر انتخاب ترامپ رییس جمهور آمریکا بر خاورمیانه در دانشگاه پیام نور سنندج بررسی شد

تاثیر انتخاب ترامپ رییس جمهور آمریکا بر خاورمیانه در دانشگاه پیام نور سنندج بررسی شد

انجمن علمی دانشجویی رامیاران رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور مرکز سنندج نشست "تحلیل و بررسی تاثیر انتخابات آمریکا بر خاورمیانه" را با حضور دکتر اسعد اردلان،غریب سجادی و وریا شیخ ذکریایی برگزار کرد.

به گزارش کرددانش،انجمن علمی دانشجویی رامیاران رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور مرکز سنندج نشست "تحلیل و بررسی تاثیر انتخابات آمریکا بر خاورمیانه" را با حضور دکتر اسعد اردلان،غریب سجادی و وریا شیخ ذکریایی برگزار کرد.

 

در این نشست سیدغریب سجادی در تحلیل موضوعات سیاسی از لحاظ هستی و معرفت‌شناسی، پدیده‌های سیاسی همانند یخ شناور روی آب است که ما 10 درصد موضوع را مشاهده می‌کنیم و باقیمانده آن زیر آب است و نمی‌توان تحلیلی درست در این راستا ارائه داد.

 

سجادی گفت:  در سطح سیاست داخلی آمریکا اکنون پدیده ترامپ‌هراسی شکل گرفته است، همانند اسلام‌هراسی در گذشته که رعب‌آور بود.

 

این مدرس رشته علوم سیاسی تصریح کرد: احتمال خطر جنگ جهانی با روی کار آمدن ترامپ وجود دارد، تا جایی که یکی از روزنامه‌های آمریکایی، روز انتخاب ترامپ و برگزیده شدن وی را روز سیاه نامیده است.

 

سجادی به رویکرد نقدآمیز ترامپ نسبت به  مساله برجام و رویکرد وی به بشار اسد و تاثیر بر اوضاع خاورمیانه اشاره کرد و افزود: ترامپ گفته است که وی به دنبال تغییر در سوریه حتی در شرایط فعلی نیست و این برگ برنده‌ای برای ایران است.

 

وی افزود: ترامپ اعلام کرده است، مهمترین هدفش سرو سامان دادن به مسائل اقتصاد است پس وی جعبه سیاه نیست و انتخاب او به عنوان رئیس جمهور یک ابرقدرت، نگرانکننده نیست.

در ادامه دکتر اسعد اردلان پژوهشگر تاریخ و حقوقدان اظهار کرد: ترامپ با مسأله حقوق بشر میانه‌ای ندارد و مبنای سیاستش با کشورهای دیگر چه در منطقه خاورمیانه و چه در سطح جهانی، حقوق بشر نیست.

 

وی با بیان اینکه در سیاست آمریکا به همان مقدار که شخص رئیس جمهور تاثیرگذار است، کنگره هم مهم است، گفت: ملت آمریکا احساس برتری و خودنمایی بر سایر ملل دارند که این مهم نیز خود فاجعه‌آور است.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: همه دولت‌ها در جهان به دنبال تامین منافع مالی و امنیت ملی و بین‌المللی موقعیت خود هستند و راه رسیدن به این سه مورد نشان‌دهنده انتخاب درست و یا نادرست در این راستا است.

 

وی گفت: ترامپ در نظر دارد روال فعلی سیاست امریکا در منطقه خاورمیانه را تغییر دهد چرا که خیلی نمی‌توان در علوم سیاسی، روابط بین‌الملل را حتمی پیش‌بینی کرد.

 

اردلان در پایان گفت: بعد از مسأله برجام، ایران چند پرونده دیگر در کابینه امریکا دارد از جمله آنها پرونده هسته‌ای و مسأله حقوق بشر است که ترامپ با پدیده حقوق بشر میانه‌ای ندارد.

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

ترامپدانشگاه پیام نروسنندجکردستانانتخاباتامریکاخاورمیانهنشست

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.