سخن روز :
یکشنبه 14 آذر 1395 / 11:57|کد خبر : 2799|گروه : اجتماعی

تکدی گری، قصه ای که پایان ندارد/سنندج، شهری خالی از متکدی خارجی

تکدی گری، قصه ای که پایان ندارد/سنندج، شهری خالی از متکدی خارجی

امروزه در اکثر شهرهای کشور علاوه بر وجود متکدیان داخلی اعم از بومی و غیر بومی، متکدیانی با تبعه خارجی نیز در سطح معابر و خیابان ها مشاهده می شوند و با انواع شگردها از احساسات مردم سوء استفاده می کنند.

به گزارش کرددانش،وجود متکدیان اعم از داخلی و خارجی در داخل شهرها امروزه به یکی از معضلات و آسیب های اجتماعی تبدیل شده و مشکلات فراوانی را در جامعه به وجود آورده است.

این افراد با توسل به انواع شگردها و حیله ها و حضور در اماکن و خیابان های پرتردد و با سوء استفاده از احساسات پاک مردم کسب و کار پر رونقی برای خود راه انداخته اند و این مساله صحنه ای تکراری در اکثر شهرهای کشور است.
استان کردستان و شهر سنندج نیز از جمله استان ها و شهرهایی است که از این مساله رنج می برد و وجود متکدیان در اماکن عمومی، معابر و خیابان ها علاوه بر اینکه به معضلی جدی تبدیل شده، چهره شهر را نیز مخدوش کرده است.
در استان کردستان نیز همانند بیشتر استان های کشور علاوه بر وجود متکدیان بومی و غیربومی، متکدیانی با تبعه کشورهای خارجی از جمله افغانستان، پاکستان و عراق مشاهده شده است.
این متکدیان با توجه به شرایط زندگی و نداشتن سرپناه از نظر بهداشتی مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده و علاوه بر اینکه ناقل بیماری های زیادی بوده از نظر روحی و روانی نیز بار منفی بر روی اذهان عمومی دارند.
جمع آوری و ساماندهی این متکدیان اعم از بومی و غیر بومی و خارجی همواره در دستور کار مسئولان و دستگاه های مختلف بخصوص شهرداری ها بوده است و شهرداری سنندج نیز بطور مستمر این مهم را در دستور کار خود قرار داده است.
معاون خدمات شهری شهرداری سنندج در این رابطه می گوید: شهرداری سنندج با هدف کاهش تکدی گری در سطح شهر، طرح ساماندهی و جمع آوری متکدیان را به صورت مستمر و شبانه روزی اجرا می کند.
آرش رخزادی با اشاره به وجود متکدیان خارجی در شهر سنندج در سال های گذشته بخصوص سال های 89، 90 و 91، افزود: در این سالها باندهای متکدیان خارجی تبعه کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق در سطح شهر وجود داشت و مشکلات زیادی را در زمینه های مختلف بهداشتی، روانی، اجتماعی و غیره برای مردم ایجاد کرده بود.
وی اظهار کرد: بیشتر این متکدیان معلول بودند و همین امر موجب شده بود تا با مظلوم نمایی از روحیات مردم سوء استفاده کرده و کسب و کار پر رونقی برای خود راه بیاندازند بطوریکه به طور متوسط روزانه بالای 100 هزار تومان درآمد کسب می کردند.
معاون خدمات شهری شهرداری سنندج ادامه داد: در سال 91 طرح جمع آوری متکدیان خارجی در دستور کار قرار گرفت و در این راستا مراجع قضایی بسیار خوب برخورد و حکم اخراج این افراد را صادر کرد و این افراد از کشور خارج شدند.
رخزادی اظهار کرد: براساس آمارهای موجود، سال 89 تعداد هشت متکدی خارجی تبعه کشورهای پاکستان و عراق و سال 90 نیز 5 نفر تبعه کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان از استان اخراج شدند.
وی بیان کرد: با اجرای مستمر طرح جمع آوری متکدیان و با همکاری دستگاه های زیربط از جمله استانداری، فرمانداری و دادستانی از سال 92 تاکنون باند متکدیان خارجی در سطح شهر سنندج وجود ندارد.
معاون خدمات شهری شهرداری سنندج در ادامه به طرح جمع آوری متکدیان داخلی نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته تعداد 441 متکدی از سطح شهر سنندج جمع آوری شد که از این تعداد 279 نفر مرد و 162 نفر نیز زن بودند.
وی افزود: 240 نفر از این تعداد متکدی جمع آوری شده در سال گذشته متعهد به ترک تکدی گری شدند و 60 نفر نیز به شهرستان های محل سکونت خود انتقال یافتند.
رخزادی همچنین با اشاره به جمع اوری 167 متکدی در سطح شهر سنندج در نیمه نخست سال جاری اظهار کرد: از این تعداد متکدی جمع آوری شده 92 نفر مرد و 75 نفر نیز زن بودند.
وی ادامه داد: پس از جمع اوری متکدیان در سطح شهر، وضعیت معیشتی آنان مورد بررسی قرار می گیرد و در این راستا امسال 95 متکدی پس از اخذ تعهد کتبی مبنی بر ترک تکدی گری از مجتمع متکدیان ترخیص شدند.
معاون خدمات شهری شهرداری سنندج افزود: همچنین تعداد 6 نفر از متکدیان جمع آوری شده در سال جاری متخلف بوده و به مراجع قضایی تحویل شدند و 10 نفر نیز کودک بودند که پس از طی مراحل قانونی به خانواده هایشان تحویل داده شدند.
به گفته وی 30 نفر از متکدیان جمع آوری شده در سطح شهر غیر بومی بودند که با اخذ تعهد کتبی به شهرهای محل سکونت خود انتقال داده شدند.
وی بیان کرد: 20 نفر از متکدیان جمع آوری شده به کمپ های ترک اعتیاد معرفی شده و سه نفر نیز به علت نداشتن سرپناه در مجتمع متکدیان استان اسکان یافتند.
رخزادی با بیان اینکه یکی از مهمترین راهکارها برای کاهش معضل تکدی گری در سطح شهر ساماندهی متکدیان معتاد است اظهار امیدواری نمود دستگاه های مرتبط و مردم در این راستا با شهرداری همکاری لازم را داشته باشند.
وی افزود: با توجه به شروع فصل سرما در صورت تامین امنیت مجتمع، شهرداری سنندج آماده اسکان افراد بی سرپناه در سطح شهر است.
بدون شک هیچ آسیب اجتماعی در هیچ جای دنیا ریشه کن نشده و نخواهد شد اما پیشگیری از این آسیب ها و جلوگیری از افزایش مشکلات و معضلات جامعه همواره باید مورد توجه مسئولان، سازمان ها و ارگان های مرتبط باشد.

ایرنا


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.