سخن روز :
چهارشنبه 10 آذر 1395 / 11:03|کد خبر : 2763|گروه : دانشگاهی

پیاده سازی بزرگترین پایانه مسافربری مجازی کشور توسط دو دانشجوی دانشگاه کردستان

پیاده سازی بزرگترین پایانه مسافربری مجازی کشور توسط دو دانشجوی دانشگاه کردستان

محمد ویسی و علیرضا حمیدی دو دانشجوی ترم آخر رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه کردستان هستند که به همراه چند نفر دیگر از دانشجویان این دانشگاه یک شرکت کامپیوتری راه اندازی کرده اند و در حال تولید و پیاده سازی بزرگترین پایانه مسافربری مجازی کشور و چندین پروژه دیگر هستند.

به گزارش کرددانش،محمد ویسی اهل شهرستان دیواندره و علیرضا حمیدی اصالتا سنندجی هردو دانشجوی ترم آخر رشته مهندسی کامیپوتر دانشگاه کردستان هستند البته علیرضا از اول دانشگاه امیرکبیر تهران قبول شده است اما بنا به دلایلی به دانشگاه کردستان انتقالی می گیرد و محمد ویسی هم دانشگاه همدان قبول می شود اما ایشان نیز انتقالی می گیرند و  امروز هر دو در دانشگاه کردستان در حال اتمام مقطع کارشناسی این رشته هستند.

 

محمد ویسی در گفتگو با خبرنگار کرددانش می گوید: حدود سه سال است که در کنار درس خواندن و پاس کردن واحدهای درسی شروع به ورود به بازار کار کرده ایم و تا امروز با شرکت های مختلفی کار کرده ایم.

 

ادامه میدهد: در چندین مسابقه استارتاپ که مسابقاتی در بحث ایده پردازی و پیاده سازی برنامه های کامپیوتری است توانسته ایم مقام های اول تا سوم را کسب کنیم و اخرین استاارتاپی که برای شروع بیس شروع کردیم مسابقات استاراپ دانشگاه رازی بود که توانستیم مقام سوم بهترین ایده با عنوان پیاده سازی بزرگترین پایانه مجازی کشور را کسب کنیم.

 

این دانشجوی دانشگاه کردستان می گوید: براساس همین ایده شرکتی با نام «آلند ارتباط ژیوار»  تحت نظارت مرکز رشد دانشگاه کردستان تاسیس کردیم و دانشگاه در حد وسع و توان یک اتاق کار در اختیار ما قرار داده است و ماهی به مقدار خیلی کم ابنترنت به ما اختصاص میدهد که فقط برای یک روز ما کافی نیست اما بازم شکر.

 

محمد ویسی و علیرضا حمیدی پروژه بزرگترین پایانه مجازی کشور را با همراهی 5 نفر از دانشجویان رشته گرافیک و کامپیوتر و بازاریابی دانشگاه کردستان و با همکاری تعدادی از برنامه نویسان در تهران به مراحل پایانی رسانده اند و در حال بازاریابی برای فروش آن هستند.

 

به گفته محمد ویسی, براساس این طرح دیگری نیازی به پایانه های حقیقی نیست و کلیه کارها و امورات پایاننه های مسافربری و باربری توسط این نرم افزار انجام میشود.

این فارغ التحصیل دانشگاه کردستان ادامه میدهد:  آنچه که در دانشگاه بصورت آکادمیک تدریس و آموزش داده میشود با آنچه که در بازار کار به آن نیاز داریم بسیار متفاوت است, در واقع در دانشگاه ما سواد و اطلاعات پایه ای یک رشته را فرا می گیریم و برای ادامه کار و ورود به بازار کار باید خود دانشجو دنبال کسب مهارت و تخصص برود, دانشجو ما نباید به دنبال این باشد که معدل الف کلاس باشد و فقط درس ها و مطالب را حفظ و پاس کند بلکه باید به دنبال کسب تخصص و مهارتی باشد که بعد از فارغ التحصیلی در بازار کار بتواند با آن درآمد کسب کند.

 

وی می گوید: هر چند حوزه آی تی یک حوزه پول ساز است و ظرفیت و پتانسیل خوبی برای اشتغال و درآمدزایی دارد اما در استان کردستان زیر ساخت های لازم را نداریم و همین ضعف باعث می شود که کار کردن در حوزه آی تی در کردستان مشکل ساز شود.

 

از برنامه های آینده این دو دانشجو می پرسم محمد ویسی جواب می دهد: با همین دوستان بصورت موازی در حال انجام چند پروژه دیگر هستیم که یکی از آنها پیاده سازی شبکه اجتماعی بدون نیاز به اینترنت است.

 

ادامه می دهد: نمونه مشابه این نرم افزار فقط در آمریکا تولید شده است که آن هم فقط روی سیستم های ios کار می کند اما نرم افزار و برنامه ما روی تمام گوشی های تلفن همراه کاربرد دارد, کارهای پایانی آن انجام شد است و تا دو و سه ماه آینده وارد بازار میشود.

 

علیرضا که کمتر صحبت می کند و جواب سوالات را به دوستش محمد ویسی موکول می کند می گوید: حدود 5 سال است که با محمد مشغول تولید و پیاده سازی پروژه های مختلف و شرکت در مسابقات مختلف هستیم.

 

حمیدی می گوید: نقطه شروع ما در ورود با بازار کار و تاسیس شرکت یکی از اساتیدمان بود که از اول با همکاری ایشان شروع بکار کردیم و خدا را شاکریم که امروز توانسته ایم به این مرحله از پیشرفت برسیم.

 

امروز مهم ترین معضل فعلی کشور و بویژه استان کردستان در بخش اشتغال و بازار کار,  فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند  که پس از فراغت از تحصیل و آماده شدن برای ورود به عرصه کار و تولید, تفکر پشت میز نشینی را دارند و همین باعث افزایش تعداد بیکاران شده است درحالی که کارشناسان تاکید دارند که برای تغییر این دیدگاه باید تفکر کارافرینی میان جوانان گسترش یابد.

 

شکی در آن نیست که  باید برای رفع معضل بیکاری از تفکر پشت میز نشینی به فرهنگ خودباوری و عمل حرکت کرد اما انچه حائز اهمیت است میزان استقبال از این سیاست در بین جوانان است با وجود همه تصمیمات خوبی که در راستای تحقق این تفکر صورت گرفته است متاسفانه باز هم اکثر جوانان کار را به پشت میز نشینی تفسیر می کنند و کمتر کسی است که کمی شجاعت به خرج دهد تا با استفاده از خلاقیت و پشتکار به فکر راه اندازی یک کار و ثروت آفرین باشد.

 

اما دراین راستا افراد کارآفرین و خلاق که با پشتکار و ممارست موفق به این مهم شده اند کم نیستد محمد ویسی و علیرضا حمیدی یکی از هزاران جوان  این مرزو بوم هستند که با تکیه بر توانایی های خود توانسته اند سهمی از بازار کار کشور را در دست بگیرند و باعث پیشرفت و سربلندی کشور شده اند.

 

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

کرددانشدانشگاه کردستاندانشجوی کردستانیپایانه مسافربریمجازینرم افزارمهندس کامپیوترمحمد ویسیعلیرضا حمیدی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.