سخن روز :
دوشنبه 9 فروردین 1395 / 12:49|کد خبر : 1222|گروه : اجتماعی

ساخته های نازک کاری، سوغاتی از دیار فرهنگ و هنر کردستان

ساخته های نازک کاری، سوغاتی از دیار فرهنگ و هنر کردستان

کردستان جدای از زیبایی های گردشگری، در حوزه صنایع دستی نیز یکی از استانهای غنی کشور است و به همین دلیل صنایع دستی این استان از جمله ساخته های نازک کاری بهترین سوغاتی برای مسافران نوروزی به شمار می رود.

به گزارش کرددانش، نام کردستان که می آید همه یاد تخته نرد، فرش، گلیم  ، زیورآلات و ... این شهر می افتند  ایام‌ تعطیلات‌ به‌ ویژه‌ تعیطلات‌ نوروز‌ یکی‌ از‌ زمان‌ها‌ و‌فرصت‌های‌ ارزشمندی‌ برای‌ هنرمندان‌ این‌عرصه‌ است‌ که‌ هنر‌ خود‌ را‌ به‌ دیگر‌ شهروندان‌ و ‌مردم‌کشور‌ و‌ حتی‌خارج‌ از‌ کشور‌ عرضه‌ کنند.‌

در استان کردستان تهیه و تولید انواع فرآورده های دستی از دیرباز مرسوم بوده است و برخی از این صنایع دستی از آوازه جهانی برخوردار است و به همین دلیل نیز گردشگران وارد شده به استان معمولا صنایع دستی را به عنوان سوغات به همراه خود به دیار خود می برند.

یكی از مهمترین صنایع دستی استان کردستان نازك كاری چوب است شهر سنندج از مراكز مهم نازك كاری ایران و بلكه دنیا است.

 پایه و اساس نازك كاری روكش كردن طرح ها و نقشهای آماده شده از چوب های جنگلی و خوش نقش بر اساس طرح از قبل تعیین شده است.

اندیشه سالم، مهارت، ظرافت و زیبایی، ابتكار و سلیقه در نازك كاری سنندج حرف اول را می‌زند، گره‌های گردو و سنجد كه بسیار زیبا و پر نقش اند در دستان ماهر و با ذوق هنرمندان سنندجی به هر صورت و شكلی كه بخواهند در می آ‌ید, علاوه بر مهارت استاد كاران سنندجی، تنوع و زیبایی گره های گردو سنجد باعث زیبایی دو چندان این محصولات شده است.

این هنر در سنندج ابتدا با وسایل ساده و ابتدایی و در عین حال زیبا انجام شده است و حتی در آن زمان هنرمندان نازك كار میز كار نداشته اند و روی زمین می نشسته و كار انجام می داده اند تا اینكه در سال 1342 اولین میز كار توسط استاد عبدالحمید نعمتیان نوه استاد مرحوم نعمت الله به شهر سنندج آورده شده است و از آن زمان به بعد كم كم ابزارها و امكانات بیشتر شده و از مشكلات كاری آنها كم كم كاسته شده است

نازك كاری در سنندج حدود یك قرن و نیم سابقه دارد وبه گفته استاد كاران نازك كار بانی و بنیانگذار این هنر زیبا در سنندج استاد نعمت الله نعمتیان پدر مرحوم استاد حاج مجید نعمتیان بوده است.

این هنر در حال حاضر جنبه بازاری پیدا كرده و اكثر صنعتگران به ساختن تخت نرد مشغولند و چون صنعتگران منبع درآمدی بجز اینكار ندارند و نیز مواد و مصالح مصرفی نیز بسیار گران و نایاب است، به همین دلیل وقت ساختن دیگر محصولات را ندارند و كسی به ساختن سایر محصولات هنری نمی پردازد كه از لحاظ مالی تامین باشد.

در حال حاضر منبت و معرق نیز با هنر نازك كاری آمیخته  شده است و در اكثر كارها گوشه ای از منبت و معرق دیده می شود و دلیل آن سفارش خریداران محصولات می باشد.اما خوشبختانه هنرمندان قدیمی و اصیل نازك كار همان روش قبلی را ادامه داده و كارهای بسیار زیبا و با ارزش انجام می دهند و بیشتر از گره چوب مخصوصا گردو وسنجد و كیكم استفاده می كنند.

 انواع محصولات نازک کاری هنر نازک کاری چوب در نقاط مختلف ایران بخصوص در شهر هایی چون سنندج و ارومیه رواج بیشتری دارد.

 محصولات تهیه شده توسط نازک‌کاران سنندجی اشیایی چون: تخته نرد، عصا، کیف زنانه، رحل قرآن، میز شطرنج، قلمدان، قاب عکس، جعبه جواهرات، جا سیگاری، رویه میز، وسایل زینتی مثل گردنبندهای ظریف، انگشتر و غیره... می باشد و لازم به توضیح است که تخت نرد های تولید شده در سنندج از کیفیت بالا و بسیار متنوعی برخوردار است و در حال حاضر بیشترین میزان تولید کارگاهی را به خود اختصاص داده است.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

سوغاتینازک کاریکردستانتخته نردصنایع دستیتعطیلات نوروز

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.