سخن روز :
شنبه 11 آبان 1392 / 12:22|کد خبر : 108|گروه : دانشگاهی

كرسي آزاد انديشي رابطه ایران و امریکا، بلی یا خیر

كرسي آزاد انديشي رابطه ایران و امریکا، بلی یا خیر

کرسی آزاد اندیشی با موضوع رابطه با امریکا و مذاکرات هسته ای با حضور جامه شوراني كارشناس مسائل سياسي در دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کُرددانش؛ این کرسی آزاد اندیشی كه حدود سه ساعت به طول انجاميد به همت بسيج دانشجويي و نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشكي با حضور تعداد زيادي از دانشجويان و اساتيد اين دانشگاه برگزار شد.

در اين كرسي آزاد انديشي، دانشجوياني كه داوطلب اظهار نظر در بحث بودند و از قبل ثبت نام كرده بودند در دو گروه 4 نفره موافق و مخالف به بيان ديدگاه ها و نظارت خود در خصوص رابطه يا عدم رابطه با آمريكا پرداختند.

كرسي در دو مرحله برگزار شد در مرحله اول هر دانشجو 5 دقيقه فرصت اظهار نظر داشت و در مرحله دوم هرگروه 10 دقيقه فرصت جمع بندي مطالب خود را داشت و در پايان اين دو مرحله حاضرين هم فرصت پيدا كردند تا با مطرح كردن سوالات خود پيرامون موضوع مربوطه به ابهامات ذهني خود پاسخ دهند.

 جامه شورانی کارشناس مسائل سیاسی كه به عنوان داور و سخنران اين كرسي حضور داشت مابين اظهار       نظر موافقين و مخالفين با تشريح كردن مباحث، شبهات ايجاد شده را برطرف مي كرد.

از نظر موافقان ارتباط  با امریکا، بسیاری از سیاست ها بر اساس اقتضای زمانی و با رعایت اصول اصلی نظام و خط قرمزها قابل تغییر است.

موافقان معتقد بودند:  دیپلماسی یعنی در دنیای سیاست یکسری امتیازات را بدهیم و یکسری امتیازات را بگیریم.

 از نظر موافقان  در صورت داشتن روابط حسنه با امریکا، ایران از نظر اقتصادی و سیاسی پیشرف چشم گیری خواهد داشت و این نکته را هم متذکر شدند که چون ایران با امریکا هیچ ارتباطی نداشته از سوی امریکا هم هیچ عملی برای اعتمادسازی انجام نگرفته و اگر فرصتی داده شود پاسخ مثبت آن را خواهیم  دید. ثعامل

آنان مي گفتند: به تبع قطع ارتباط با آمريكا، بسياري از كشورهاي اروپايي و منطقه اي نيز با ايران قطع ارتباط كرده اند كه اين امر باعث منزوي شدن جمهوري اسلامي ايران شده است.

مخالفان ارتباط با امریکا، دلیل مخالفت خود را اعتماد نداشتن به امریکا دانستند و پيشينه سياه آمريكا و ظلم هايي كه در طول تاريخ به ملت ايران روا داشته را يادآوري كردند.

مخالفان، عرصه سیاست را عرصه جدیت و عمل دانستند و افزودند: سیاست عرصه تعارف و لبخند نیست با تعارفات تحریم بانک ها و نفت برداشته نمی شود.

آنها خاطر نشان كردند: اگر ریشه ی مشکلات اقتصادی ایران در نداشتن ارتباط با امریکاست پس چرا کشورهایی مثل یونان و اسپانیا در عین داشتن ارتباط با امریکا باز هم دچار بحران اقتصادی هستند.

برای جمع بندی جامه شورانی به تبيين چگونگي مذاكره و ارتباط با كشورها از ديد علمي و آكادميك پرداخته و به تشريح انديشه هاي سياسي امام(ره) و سخنان مقام معظم رهبری به عنوان عاليترين مراجع تعيين كننده سياست هاي كلان نظام پرداخت.

در پايان كرسي طرفين بحث پس از جمع بندي كارشناس به اين مطلب واقف شدند كه مذاكره و رابطه جمهوري اسلامي ايران با هر كشوري با رعايت اصولي لازم و ضروري است و بايد در اين رابطه عزت، مصلحت و حكمت جمهوري اسلامي ايران حفظ گردد و تنها در اين صورت است كه مي توان با هر كشوري كه به چهار چوب اصول، مقررات و احترام متقابل پايبند باشد در شرايط برابر ارتباط برقرار كرد.

شایان ذکر است در این کرسی که مسئولان حراست دانشگاه حضور داشتند دانشجویان آزادانه  و بدون هیچ ترسی در محيطي آرام به بيان نظرات خود پرداختند.  

گفتني است كه يك كرسي ديگر با همين موضوع در دانشگاه جامع علمي كاربردي استان كردستان برگزار شد.

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

کرسی ازاد اندیشیکرددانشدانشگاه علوم پزشکی کردستانرابطه با امریکادانشجودانشگاه

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.